Przetwórstwo poliuretanu:

Poliuretan ze względu na swoje właściwości jest stosowany w większości sektorów przemysłu. Aby uzyskać element z poliuretanu należy zmieszać ze sobą wszystkie składowe komponenty w krótkim czasie i zalać formę.

Metody mieszania poliuretanów:

Dzielimy ze względu na charakter mieszania:
ręczne – proces odbywa się ręcznie,
maszynowe – proces odbywa się maszynowo.

Dzielimy ze względu na ciągłość pracy:
ciągła – kiedy materiały są podawane ciągle (np. linie ciągłe do produkcji płyt warstwowych),
periodyczna – kiedy wszystkie składniki są dozowane w tym samym momencie, przez określoną ilość czasu (np. podczas strzału przez głowicę określonej ilości poliuretanu),
ręczna – odmierzamy składniki, wlewamy do kubeczka/wiadra i ręcznie mieszamy, np. wiertarką z mieszadłem.

Dzielimy również ze względu na różnorodność ciśnień mieszania:
niskociśnieniowe – gdy komponenty są dozowane do komory mieszania, a to zachodzi w wyniku działania dodatkowego mieszadła,
wysokociśnieniowe – gdy komponenty są dozowane do wnętrza komory mieszania pod wysokim ciśnieniem >100 bar, a do mieszania dochodzi w wyniku wtrysku i rozpylenia komponentów.

Przemysłowe metody mieszania poliuretanu

Metody stosowane w przemyśle najczęściej sprowadzają się do zastosowania maszyn, które wykonują odpowiedni proces dozowania i mieszania składników.
Wyróżniamy maszyny:
– niskociśnieniowe – z pompami i głowicą niskociśnieniową,
– wysokociśnieniowe – z pompami i głowicą wysokociśnieniową,
– linie ciągłe – dozujące materiał w sposób ciągły, nisko- i wysokociśnieniowy.


– dwukomponentowe – najpopularniejsze, mieszając przedmieszkę poliolową z izocyjanianem,
– dwukomponentowe z dodatkowym dozowaniem czynnika/barwnika, czyli mieszają przedmieszkę poliolową z izocyjanianem i trzecim komponentem (np. barwnikiem lub innym czynnikiem spieniającym),
– wielokomponentowe – mieszają kilka składników, produkowane pod konkretne zamówienie, pozwalają na dynamiczną regulację składem mieszanego poliuretanu

Dodatkowe oprzyrządowanie / pomocnicze:

Do produkcji wielu aplikacji potrzebujemy nie tylko jak zadozować materiał, ale także w co. W przypadku spienianego poliuretanu, piany poliuretanowej, niezbędne jest uwzględnienie również odpowiedniej wytrzymałości oprzyrządowania. Rozrost piany, napierając na ścianki wnęki formy powoduje nacisk, który w wielu przypadkach jest ogromny.

W przypadku aplikacji dwuwymiarowych (np. drzwi, płyty) jednym z rozwiązań jest zastosowanie pras jedno-, dwu-, wielo-półkowych. Przygotowaną formatkę wkładamy pomiędzy półki prasy i ograniczamy, żeby zachować standard wymiarowy i zalewamy poliuretanem.

W przypadku aplikacji trójwymiarowych, często stosowana jest specjalnie przygotowana forma, w konstrukcji pozwalającej na obrót, automatyczne otwieranie i zamykanie.